Ze světa:
Pokud jste další, koho neuvěřitelně vytáčí nová úvodní stránka blog.cz, můžete se zkust zapsat do protestu nebo zúčastnit stávky. Všechno potřebné najdete na protestujeme.blog.cz

JEN knižní postavou?

24. listopadu 2011 v 21:46 | Kasumi |  Jednodílné

Prošla jsem úzkou, špinavou uličkou a snažila se nedotýkat jejích stěn. Ačkoliv nevypadá zrovna příjemně, chodím tudy ráda - nikdo jiný totiž ne. Je tu ticho. Klid. Ruší mě jenom Johnny... a pár dalších.

Dostanu se na náměstí. Mám ještě něco přes deset minut, než přijede autobus a doveze mě na stejně nudné místo, akorát prostě jinde, a přemýšlím, proč jsem vyšla tak brzo. Většinou spíš nestíhám a dobíhám. Ach ano, vlastně - chtěla jsem si dočíst tu knížku a pak jsem s tím byla hotová moc rychle. Otočila jsem se dozadu. Johnny si stále něco pobrukoval. Litovala jsem, že tu nemá Kláťu, Bigmaca a Černouška (odmítým mu říkat jinak), nebo třeba Kristen-co-vlastně-není-Kristen či jeho prapodivného dědečka, mamku i učitelku nebo aspoň pořádnej stánek s rybou a hranolkama, ale ty jsem sem dostat prostě nedokázala. Na druhou stranu tu byla paní Tachyonová - i když, s tou se opravdu moc mluvit nedalo. I já jsem ji držela co nejdál. Dostat se příliš blízko k paní Tachyonové znamenalo jednu ze tří možností: zešílet, přecestovat časem a nebo dostat infekci z podrápání jejím rádoby kocourem (nikdo mi nenamluví, že je to fakt kocour. Kocouři nejsou... tohle. A tohle je minimálně zkoncentrovaná lochneska. No fakt.).

Posadila jsem se na lavičku na druhé straně silnice, než byla moje zastávka. Trochu se skrývala ve stínu stromů v tom malém parčíku, který byl za mnou a lidi se díky tomu tolik neohlíželi, co tam dělám. Protože by jim mohlo přijít krajně podivné, že vlastně nedělám nic - jenom pozoruju, jak mě Tonička Bolavá obejde a posadí se vedle mě. Špičatý kloubouk mi málem vypíchnul oko. Tracy Beakerová z několika Wilsonové knížek si skáče poblíž a Pollyana...

"Kde je Pollyana?" zeptám se polohlasem.

Julián trhne hlavou, jeho pyšný výraz se ještě prohloubí.

"To bys chtěla vědět, co? Možná už se škvaří na Pánově stole!" zasměje se Bellatrix Lestrangová krutě. Ušklíbnu se nad ní.

"Vždycky budeš taková, co?" řeknu spíš pro sebe a zavřu oči. Pollyana? Určitě by se teď ptala lidí okolo, jak se mají a podávala jim zprávu o počasí a možná i hrála tu svojí hru na radost...

Oči zase otevřu. A ona skutečně stojí na druhé straně silnice, pihatý obličejík jí svítí radostí a i oči se usmívají, blonďaté vlasy lítají ze strany na stranu. Samozdřejmě, ačkoliv já se choulím v bundě jako všichni ostatní, ona má své červené šaty, protože ty k ní prostě patří. Tetička Polly stojí opodál, bez doktora. Nikdy mi k ní nepasoval.

Malý princ mi sedí na rameni. Emily Strange střílí prakem do okolí.

Eva z Mementa si píchá do čistý ruky kousek ode mě svoji dávku morfinu a očima jako dva potoky na mě omluvně hledí. Ví, že mi to vadí. A ona zase ví, že to beru, že je prostě taková. Jednou... jednou jí to odmyslím. Slibuju.

Stočím pohled znovu na Juliána. Co chce? O co mu jde? Jaký je vlastně doopravdy? Pořád je pro mě záhadou... jeho knížku ještě nemám dočtenou. Jak to nakonec bude mezi ním a paní de Rênal? Myslím si, že vím, ale je to skutečně tak? Červený a černý leží doma na okně. Stendhal se nedá číst všude. K tomu je potřeba citronovej čaj a teplá deka. Sedět v tureckém sedu a nechápavě zírat a snažit se pochopit každé slovo. Což nejde.

Autobus přijel. Přejdu k Pollyaně a nastoupíme dovnitř. Paní Tachyonová někam zmizí, Johnny nasedne na kolo - já vážně nevím, kde ho vzal - a Bellatrix jen zavře oči. Eva? Je směšné se domnívat, že ještě vnímá.

Velký bůh Om v podobě malé suchozemské želvy se mi plazí u nohou, když vystoupím zase ven a rozejdu se ke škole. Vím, že je všechny spojuje jedno. I když...

"Skutečně jste jen knižní postavy?"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. listopadu 2011 v 22:11 | Reagovat

Skvěle napsané! :)
Stejně tak já často marně hledám hranici, kde začíná realita a knižní postavy mizí, znám je přeci tak dobře, jsou to mí přátelé, neodmyslitelná součást mě :)

2 Madrak Madrak | Web | 24. listopadu 2011 v 22:47 | Reagovat

Dobře udělané. Jeden z mála originálních nápadů k tomuto tématu.

3 nova nova | E-mail | Web | 24. listopadu 2011 v 22:50 | Reagovat

dobře napsané

4 megiiiii megiiiii | Web | 25. listopadu 2011 v 4:23 | Reagovat

Tak na úvod - píšeš neuvěřitelně krásným způsobem, tvoje čeština je krásně rozmanita a bohatá - dokonalý to číst. :)
Za druhé - ano. Pollyana je nejužasnější knížka,. koupila jsem si ji před léééééééééty ( asi 10 let zpátky) ve škole za 30 kč mám takovou starou, papírovou, hodně měkkou knížku, ale děj je stejný - dokonalý. Miluju miluju a miluju tu knihu, mužu ti číst pořád ale vždy mě to pozitivně naladí.
ano ano... chtěla jsem, rozepsat se víc než jen pár odstavců ale to by asi nikdo nečetl, jak znám ty dnešní bloggerky :D a navíc jsem měla omezený čas. ale stejně - pollyana je jedna z nej. knížek, jen škoda že to zná tak málo lidí.. :) ale překvapilo mě že jsi další člověk co už to četl :)

5 Kasumi Kasumi | Web | 25. listopadu 2011 v 14:15 | Reagovat

[1]: Děkuju moc :) Také s tím mívám problémy. Ale proč ne? jsou součástí... nás.

[2]: Díky, takový názor vždycky potěší :) Originalita je právě to, o co se snažím ze všeho nejvíce :)

[3]: Děkuju :)

[4]: Moc díky :) Je pravda, že toho mám docela dost načteno - díky tomu také takové množství postav v příběhu, a zdaleko to nejsou všechny - takže mě asi snadněji napadnou slova, která jiné ne, ale i tak si nemyslím, že bych měla zas tak velkou slovní zásobu :)
Já ani nechci vědět, co bych bez Pollyany byla - dala mi tolik chuti do života... nám původně brácha (starší) přitáhl domů taky ze školy nějakou zkrácenou verzi, že to dostávali na konci devítky, nebo tak něco. Samozdřejmě jsem to přečetla jen já :D A pak jsem si honem sehnala i normální verzi... Pollyana je úžasná :)
Já mám dlouhé komentáře naopak ráda :D Ale taky se vždycky snažím brzdit a moc nevykecávat (což se mi úspěšně nedaří) protože mi to pak nikdo nečte, ale já už jsem prostě taková :D
Co jsem tak procházela ostatní články na TT, vzpomnělo si na ni právě docela dost lidí, což mě udivuje, ale jsem ráda :) Z tebe taky :)

6 petii-chan petii-chan | 25. listopadu 2011 v 18:19 | Reagovat

...všetko naj k narodkááám

7 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 25. listopadu 2011 v 18:28 | Reagovat

čau, hele, reaguju na tvůj komentář k mýmu článku na stejné téma. tak já si uvědomuju, že to neni nic originálního, a že to nejspíš většině lidí nic neřekne a nedá, ale tím posledním odstavcem jsem měla právě tohle na mysli. kdybys četla moje starší články, asi bys viděla, že se jinak snažím být originální. já totiž ten blog nepíšu jen pro ostatní, ale zároveň taky pro sebe (což je důvod, proč měl dotyčný článek právě tuto podobu) a myslím, že by to tak mělo být, aby byl blog skutečně kvalitní, ale to je zas můj názor. jinak ohledně dalších článků, mám v blízké době v plánu napsat rozsáhlejší recenzi magiku a dalších knih. a je fajn, že mě považuješ za inteligentní osobu, to zrovna moc často neslyšim, spíš pravej opak.
jináč ten tvůj článek je vážně hezkej, je to fakt originálně pojatý, jen u některejch postav tak nějak nevím, odkud jsou. ta paní tachyonová je mi celkem simpatická, možná kdybys taky napsala článek o té knížce, třeba bych si jí taky přečetla. pollyannu mám taky ráda, i emily strange, ale belatrix upřímně řečeno nesnáším, já prostě nemám ráda zlý lidi. memento jsem raději ani nečetla, děti ze stanice zoo mi bohatě stačili, přestože jsem je ani nedočetla, prostě jsem na to neměla nervy.

8 Kasumi Kasumi | Web | 25. listopadu 2011 v 23:08 | Reagovat

[6]: Nemám narozky, až na konci února, ale díky :D

9 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 26. listopadu 2011 v 11:09 | Reagovat

přesně. hele, tak až tu recenzi napíšu, tak ti dám vědět, jo? hele, já tohle taky znám, tu věčnou kritiku ostatních, až tak mi to nevadí, ale můj součastný blog vznikl hlavně kvůli tomu, protože když začli kritizovat moje básničky a podobný literární počiny, tak jsem fakt měla chuť jim rozmlátit držky, protože moje příběhy a básně jsou pro mě vším a nasralo mě, kde berou tu drzost kritizovat to, čemu evidentně vůbec nerozumí a co by nejspíš sami neuměli. tuhle kritizovali i to, že jsem je okřikla, když hromadně pomlouvali jednu holku, která byla zrovna nemocná. moje výlevy tě ale asi nezajímaj, já prostě když mě něco štve, tak se strašně rozjedu :-D.
zeměplochu máme doma, zkoušela jsem to číst, ale prostě to nějak nešlo, já si myslim, že každej sme jinej a někomu prostě něco sedět nemusí, jako třeba mě zeměplocha, což rozhodně neznamená, že bych jí neuznávala, naopak, myslím, že je to úžasný, jen prostě... uvažuju jinym způsobem.
třeba ta belatrix, ta mi prostě nesedí, já nemám ráda takhle moc krutý povahy, prostě jí nesnáším. navíc mi ji možná ještě víc znechutilo to, že jí má ráda jedna z výše uvedených lidí.
tak tohle byl taky velmi smysluplný komentář, že? nojo, jsme prostě asi obě hodně ukecaný, ale na tom přece neni nic špatnýho, ne? :-D

10 Babu Babu | Web | 26. listopadu 2011 v 12:14 | Reagovat

Páni, k tomuhle tématu jsem chtěla něco napsat, ale teď si už rozhodně netroufnu, po tomhle O__O Vážně skvěle napsané, originální nápad, dost tvých oblíbených postav se shoduje s mými, opravdu moc dobrý článek. Jsi talent :)
...fff, přes školní týdny prostě nežiju. Takže až teď říkám - ten kroj! ♥__♥ - ano, ten odkaz fungoval, a aspoň se mi po kliknutí nesekla celá Mozilla xD Tohle je výhoda žití na vesnici... jsou tam kroje :D Pamatuju si, jak jsem, když jsem ještě chodila do hudebky, vždycky záviděla ty kroje holkám s cimbálovky O_o xD.

11 Babu Babu | Web | 26. listopadu 2011 v 12:15 | Reagovat

*z cimbálovky... jsem úchyl na gramatiku :D

12 Kasumi Kasumi | Web | 26. listopadu 2011 v 13:09 | Reagovat

[10]: Napiiiš! Určitě to budeš mít lepší ^^ A... děkuju.
Já jen přežívám :D Mám ti teda zkopírovat i ostatní odkazy? Hodila bych ti je na blog ^^ Jinak, my tady kroje nemáme, bydlím na druhé straně republiky od Moravy xD Ale táta je odtamtuď, takže tam mám dost příbuznejch. Tenhle kroj má u sebe teta :)

13 Babu Babu | Web | 26. listopadu 2011 v 14:43 | Reagovat

[12]: Aha, tak to jo :) Jo, teďka si vlastně vzpomínám, že jsem něco takového četla, ale nejspíš jsem to zasklila :D  Jo jo, kdybys byla tak hodná, ráda se pokochám ^^

14 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 26. listopadu 2011 v 20:24 | Reagovat

tak to ti fakt nezávidim. bože, proč je ta lidská společnost tak na ******? mimochodem, to "cosi" co pořvávaj osoby jako lady gaga se dá hrát na tak ušlechtilý nástroj jako je klavír?
tak jako jo, mně se ta zeměplocha líbí, jen mi prostě nesedí, je to trošku jako cizím jazykem, no, řekněme jinym nářečím.
přesně. kdybychom všichni jenom mlčeli, kam by to vedlo? i když někteří lidé by udělali nejlíp, kdyby na chvíli zavřeli zobáky, ale zrovna ti nejspíš hned tak nesklapnou.
no já tam přidávám každýho, s kym se dá aspoň trošku rozumně pokecat. asi mi připadáš jako inteligentní osoba :-D . mimochodem, báj d vej, to je by the way?

15 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 4. prosince 2011 v 19:26 | Reagovat

já myslim, že ne. klavír je fajn, podle mě se na něj daj hrát hezký věci.
no ještě aby ne :-D
asi jo, ale řeknu ti, že někdy je to fakt těžký. ale to nejspíš sama víš.
nemáš zač. ježiši, BTW. já byla na jazyky vždycky pako, a tyhlety zkratky a puberťácká mluva se dá pomalu považovat za samostatnej jazyk. tuhle na mě kámoš řval LOL a já nechápala, co tim jako myslí. achjo, jsem já to ale outsider. :-D

16 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 5. prosince 2011 v 22:23 | Reagovat

přesně, mě dycky hraní některejch lidí úplně fascinuje, ale já už zapoměla i to Běžela ovečka.
ale jako jo, já už to teďka chápu, jen prostě tomu jazyku tak úplně nerozumim. Já jsem ráda, když se našprtám němčinu tak na čtyřku a ještě se učit tohle... tak to fakt ne, to po mě nechtějte. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama